Aktuálně    O mně    Úvod    Kontakt   

Dechová cvičení

 

Dechová cvičení

Dech je řízen automaticky CNS a vegetativní nerv. soustavou. Je jen málo lidí, kteří si všímají svého dechu, natož aby se jím zabývali. Občas vypozorujeme, že dýcháme rychle při sportu nebo při emočně vypjatých situacích nebo pomalu, když odpočíváme a cítíme dobře. Mnohdy se stačí na dech chvíli zaměřit a už se mění jeho kvalita i kvantita. A to je počátek každé práce s dechem a jeho postupným nácvikem ke zlepšení jeho kvality. Společně bychom se podívali na váš dech a pozorováním se o něm dozvěděli co nejvíce informací o tom, co začít měnit a proč. Pozorujeme například, co se děje v těle, když dýchám mělce, hluboce, do hrudi, do břicha, atd.
Jednoduchá jógová cvičení ásán nebo mudrová cvičení /polohy těla, rukou a prstů/ pomáhají navodit příjemnou atmosféru nácviku a relaxace zároveň, ale i účinně podporují nasměrovat dech do jednotlivých částí těla, kam potřebujeme.

Dechová cvičení jsou zaměřena jak relaxačně, tak i vitalizačně a jsou prvními kroky k nácviku soustředění pozornosti a tedy k meditačním technikám.

 

© MaHaj 2016